top of page

čt 20. 7.

|

Praha 1

Open Air Capadlo | THE CARPENTER ANTS | Free entry

THE CARPENTER ANTS from Charleston, WV, blues, rhythm, soul, jazz, rock, and country funk. With 35+ years of experience, they're a major band in their genre.

Přihlašování uzavřeno
Zobrazit další události
Open Air Capadlo |  THE CARPENTER ANTS | Free entry
Open Air Capadlo |  THE CARPENTER ANTS | Free entry

Čas a místo

20. 7. 2023 18:00 – 21:00

Praha 1, Smetanovo nábř. 6, Staré Město, 110 00 Praha-Praha 1, Česko

Hosté

O události

THE CARPENTER ANTS hail from Charleston, West Virginia. They are considered a major band in their genre domestically. In addition to their own work, which is influenced by other authentic genres of American music such as bluegrass and country, they are dedicated to the rediscovery of Native American music.

The group has been creating and performing together for over 35 years. Its members are experienced musicians with mature tastes who understand what they are doing.

CA has visited Slovakia several times in recent years, performing for majority audiences at solo concerts or festivals, as well as for special and various minority groups, whether it was an event organized last year for the Ukrainian refugee community in Banská Bystrica or a performance at a festival organized by the Roma community in their original setting.

This summer will be their fourth tour in Slovakia and on this occasion, we have for the first time provided them with the atmosphere of a Prague auditorium in the best possible place to soak it up, overlooking the panorama of Prague Castle and the Charles Bridge.

-

THE CARPENTER ANTS pocházejí z Charlestonu, West Wirgina. V domácím prostředí jsou považováni za významnou skupinu svého žánru. Kromě vlastní tvorby, která je ovlivněna i dalšími autentickými žánry americké hudby jako jsou bluegrass nebo country, se věnují i znovuobjevování původní americké hudby.

Skupina společně tvoří a vystupuje už přes 35 let. Její členové jsou zkušení muzikanti s vyzrálým vkusem, kteří rozumějí tomu, co dělají.

CA v posledních letech navštívili několikrát Slovensko, kde vystupovali jak pro pro majoritní publikum na solo koncertech nebo festivalech, ale také pro speciální a různé minoritní skupiny obyvatel, ať už to byl event zorganizovaný loni pro komunitu ukrajinských uprchlíků v Banské Bystrici nebo vystoupení v rámci festivalu zorganizovaného romskou komunitou v jejich originálním prostředí.

Toto léto se uskuteční jejich čtvrté turné na Slovensku a u této příležitosti jsme jim zprostředkovali poprvé i atmosféru pražského auditoria na nejlepším možném místě pro její načerpání s výhledem na panoráma Pražského hradu a Karlovým mostem.

Sdílet událost

bottom of page